HISTORIA ZESPOŁU
W 1969 roku, w wyniku utworzenia
Filii Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, zrodził się pomysł na założenie Zespołu Tańca Ludowego.
W październiku 1970 roku Dziekan uczelni,
doc. dr Władysław Romanowski, wystąpił z propozycją do choreograf Heleny Januszczyk, aby podjęła się
prowadzenia Studenckiego Zespołu.
POCZĄTKI PRACY
lata 70.
lata 80.
„Zespół pracował z dużym zaangażowaniem, spotykając się dwa razy w tygodniu na dwie i pół godziny. Wszyscy członkowie wykazywali wysoki poziom motywacji i determinacji w dążeniu do celu. W grupie znajdowało się kilku tancerzy z doświadczeniem w innych zespołach, którzy pełnili tę rolę w mobilizowaniu pozostałych członków, szczególnie w momentach trudności. Marian Rzędzicki, student II roku, który wcześniej reprezentował jeden z lubelskich zespołów, był jednym z kluczowych liderów, inspirujących do dalszej pracy.” – wspominała H. Januszczyk.
Pierwszy koncert, zatańczony w pożyczonych strojach, miał miejsce 21 marca 1971 roku w Janowie Podlaskim, inaugurując serię występów z okazji świąt ludowych i państwowych oraz różnych uroczystości na terenie uczelni. Na początku działalności zespół liczył zaledwie 10 par tancerzy, jednak rok akademicki 1974/75 przyniósł zmiany w strukturze organizacyjnej, prowadząc do powstania dwóch grup tanecznych: „starszej” (studenci II, III i IV roku) oraz „młodszej” (studenci I roku). W 1975 roku zespół uczestniczył w Ogólnopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego uczelni wychowania fizycznego w Gdańsku, zdobywając wysokie oceny jurorów, a 19 grudnia 1975 roku odbył się uroczysty Jubileusz V-lecia.
W 1976 roku, w uznaniu za włożony wysiłek i wysoki poziom artystyczny, ZTL "Podlasie" miał zaszczyt uczestniczyć w swoim pierwszym zagranicznym wyjeździe do Bułgarii. W tym samym roku, z powodu złego stanu zdrowia, choreograf Helena Januszczyk zakończyła swoją współpracę z zespołem, a jej miejsce na dwa lata zajął Ryszard Kapica.
Rok akademicki 1979/80 zespół rozpoczął pod kierunkiem Emmy Cieślińskiej, Mariana Rzędzickiego oraz Mieczysława Balcerzaka. W tym okresie z zespołem połączył się chór uczelniany, tworząc Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie”.
Z NASZEJ HISTORII
lata 90
Rok akademicki 1992/93 rozpoczął się od intensywnych prób poprzedzających weryfikację, którą „Podlasie” przeszło pozytywnie i na trzy lata otrzymało akceptację prezentowania Polski na Międzynarodowych Festiwalach CIOFF®
W grudniu 1993 roku ZPiT "Podlasie", pod kierownictwem choreograf Emmy Cieślińskiej i ówczesnego kierownika kapeli Zenona Celińskiego, nagrał film dla TVP pt.: „Tańce polskie- Podlasie”. Ukazała się edukacyjna i promocyjna kaseta zawierająca instruktaż do podlaskich tańców ludowych. Z początkiem roku 1994 zespół kontynuował nagrania dla TVP - drugą część programu nakręcono w Ciechanowcu.
2000
2008
W roku akademickim 2000/2001 do kadry zespołu dołączył Marcin Bochenek, wieloletni tancerz zespołu, który jednocześnie rozpoczął pracę w bialskiej uczelni.
W ramach projektu „Tańce i zabawy ludowe jako czynnik integracji dzieci i młodzieży pogranicza Polsko-Białorusko-Ukraińskiego” realizowanego w latach 2006-2008 zespół doczekał się swojej własnej garderoby i profesjonalnej sali tanecznej. W kolejnych latach dokupione zostały nowe komplety strojów tanecznych m.in.: Beskid Śląski, Lachy Sądeckie, Krakowiaki Wschodnie itp.
Z roku na rok zespół się rozwija, a instruktorzy i tancerze stawiają sobie nowe cele i wyzwania. Od 2008 roku Podlasie zmieniło swój charakter opracowań muzycznych. Współpracę z zespołem rozpoczął Przemysław Marcyniak (muzyk, aranżer i dyrygent). Zespół również nagrał cały swój program w studiu nagrań.
Nowe tchnienie pojawiło się wraz z powstaniem kolejnych choreografii, a jednocześnie niespotykanym połączeniem folkloru i jazzu. Od 2010 roku ZPiT Podlasie koncertuje wspólnie z Bialskim Jazz Trio, łącząc na kanwie rodzimego Podlasia te dwie formy.
W najnowszej działalności zespołu podczas kolejnych koncertów i spektakli pojawiają się odważne pomysły, choreografie, a także nowe komplety strojów. Do repertuaru zespołu oprócz Impresji Podlaskich, z nowymi odsłonami, włączony został Krakowiak Wschodni i Księstwo Warszawskie - "Małe Państwo Wielkich Nadziei" w choreografii Marcina Bochenka i aranżacji Przemysława Marcyniaka. Ostatnia prezentacja powstała ze specjalną dedykacją dla Pani Emmy Cieślińskiej, a jej premiera odbyła się podczas Benefisu.
2016
2018
W roku 2016, po artystycznej kolaudacji programu, ZPIT Podlasie otrzymał certyfikat przyznany na wniosek Rady Ekspertów uprawniający do reprezentowania Polskiej Sekcji CIOFF® w kraju i za granicą w okresie kolejnych 5 lat działalności.
Do kadry zespołu dołączyli Anna Litwiniuk i Damian Jabłoński - wieloletni tancerze Podlasia, którzy rozpoczęli pracę z grupą studentów I roku studiów, (ich rolę w roku 2021 przejął na okres 3 lat - Jakub Brzuchalski).
Interesującym wydarzeniem w roku akademickim 2016/2017 była podróż do Ameryki Południowej. Tango argentyńskie w Buenos Aires, trzy międzynarodowe festiwale w Paragwaju i Wodospady Iguazu w Brazylii to tylko najważniejsze atrakcje. Niezapomniana podróż, koncerty przed entuzjastycznie nastawioną publicznością i czasem blisko 2000 widzów na trybunach - kto był, kto przeżył - ten zapamięta na zawsze.
Festiwal w Białorusi (listopad 2017), liczne koncerty w Polsce, a także promocja programu łączącego folklor Podlasia i jazz (Impresje Podlaskie - Folklor taneczny Podlasia w muzycznych interpretacjach jazzowych) - sprawiły, że rok ten był niezwykle intensywny.
Nowy rok 2018 rozpoczął się od pracy nad kolejną III już częścią Impresji Podlaskich, której premiera odbyła się w lutym w Sokołowie Podlaskim. Dwa wymiary Podlasia i koncert z ZPiT Sokołowianie zwieńczył pracę nad całym projektem.
Zespół Pieśni i Tańca "Podlasie" łącząc nietypowo folklor i jazz w marcu 2018 r. gościł w TVP Polonia w programie "Halo Polonia" realizowanym na żywo, w którym zaprezentował fragmenty Impresji: Krakowiaka i Kujawiaka Podlaskiego.
Rok akademicki 2017/2018 zakończył się wyjazdem na fantastyczny "Surabaya Cross Culture International Folk Art Festival 2018" do Indonezji. Prezentując rodzimy folklor Podlasia na scenach w Azji Południowo-Wschodniej zespół zwiedził także najciekawsze miejsca na wyspach Bali i Jawa. Niesamowite wrażenia artystyczne i turystyczne tej wyprawy można prześledzić dodatkowo na naszych kanałach społecznościowych.